Tydzień walki z otyłością w ZSG-H
Minęły kolejne dni, w których uczniowie ZSG-H zapoznawali się z tematyką zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem roli żywienia i uwarunkowań psychologicznych.
Wiadomym jest, iż organizm spożywający posiłki wysoko przetworzone dostarcza głównie energię. Doprowadza to do tzw. niedoboru pokarmowego jakościowego. Mówiąc wprost - organizm jest „głodny”, m.in. witamin i składników mineralnych. Skutkiem może być ciągły głód fizjologiczny prowadzący do spożywania kolejnych porcji żywności, a to doprowadza do dodatniego bilansu energetycznego. Tyjemy! Kuchnia azjatycka niosąca mnogość świeżych warzyw i owoców, ryb i owoców morza może stać się elementem profilaktyki walki z otyłością. Zgodnie z tą myślą we wtorek pan Sławomir Kucharski przeprowadził dla młodzieży ZSG-H warsztaty sushi, w których, poza umiejętnościami technicznymi, uczniowie wynieśli wiedzę nt. wartości odżywczej płynącej ze stosowania dobrej jakości produktów w kuchni.
W środę odbyła się w auli szkoły prelekcja pt.: „Ja i moje ciało. Profilaktyka zaburzeń odżywiania.”, która została przeprowadzona przez p. Joannę Krzyżanowską dla uczniów naszej szkoły. Młodzież w tym wieku jest szczególnie podatna na wzorce lansowane przez szeroko pojęte media. Pojawienie się zaburzeń odżywiania wśród młodych osób może wynikać z niskiej samooceny, małego poczucia własnej wartości, braku umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami czy trudnościami związanymi z życiem pozaszkolnym np. rodzinnym. Czynnikiem wzmacniającym może być brak akceptacji ze strony rówieśników, brak poczucia bezpieczeństwa w klasie. Prelekcja miała charakter edukacyjny. Podczas zajęć przekazane zostały wiedza na temat tego, czym są zaburzenia łaknienia, jakie niosą za sobą niebezpieczeństwa, jak je rozpoznawać u siebie i u innych osób.