7 zasad samodzielnej pracy w domu, czyli nauka w czasie koronawirusa
Drodzy Uczniowie, zostaliśmy postawieni przed ciekawym doświadczeniem samodzielnej nauki w domu. Chcę Was przekonać, że nie musi to być wielkie, nadludzkie wyzwanie. Zdalna nauka może być ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Teraz macie okazję przejąć odpowiedzialność za swój rozwój. Nauczyć się skutecznie
i efektywnie organizować własną pracę, określać cele, ustalać priorytety. Każdy z Was ucząc się w domu ma teraz pewną elastyczność. Może bowiem więcej uwagi i czasu poświęcić tym zagadnieniom, które szczególnie go interesują. A może pracując samodzielnie w domu, we własnym tempie, wybierając intuicyjnie najlepszy sposób nauki, odkryjesz dopiero swoje zainteresowania? Daj sobie szansę na rozwój. Poniżej przedstawię garść pomysłów jak skutecznie i wydajnie zorganizować samodzielną pracę w domu.
- Zaplanuj swój dzień
Zadbaj o ustalenie struktury dnia. Ustal, o której będziesz wstawać, w jakich godzinach będziesz pracować, robić przerwy, jeść posiłki. Nie zapomnij zaplanować czasu na aktywność fizyczną (oczywiście w takiej formie, w jakiej będzie to w tym trudnym okresie możliwe). Zbyt dużo nieustrukturyzowanego czasu może być niekorzystne. Możesz bowiem mieć wrażenie, że przecieka Ci on przez palce, że właściwie nic nie robisz. Zadania szkolne zaczną się nawarstwiać i z każdą chwilą trudniej będzie Ci się zabrać do pracy. Poza tym, może obniżyć się nastrój, a w trudnych chwilach szerzenia się wirusa jest to szczególnie niewskazane. Obniżony nastój to mniejsza odporność organizmu.
- Zorganizuj swoje stanowisko nauki
Zacznij od posprzątania swojego biurka. To dobry czas na to, żeby wszystko z niego wyciągnąć, przejrzeć i posortować, a biurko i szafki umyć. Do szafek pochowaj tylko to, co jest związane z nauką i co jest Ci naprawdę potrzebne. Zeszyt i podręcznik z zeszłego roku raczej Ci się nie przyda. Schowaj go na strych lub do piwnicy. Może kiedyś do niego zajrzysz… Zostaw sobie przybory szkolne. Teraz przyda Ci się nie tylko laptop i komórka z dostępem do Internetu. Nie zapomnij również o zapasie długopisów, pisaków, spinaczy, ołówków, a nawet kredek. Wielu z Was to wzrokowcy, którzy lepiej się uczą, gdy używają kolorów. Przydadzą się zeszyty, bruliony oraz kolorowe fiszki i kartki do robienia różnych „checklist”. Nie zapomnij zapewnić sobie dobrego oświetlenia przy biurku. Może to będzie dobry moment na małe przemeblowanie w pokoju?
- Checklisty
Checklista, czyli lista kontrolna zadań do wykonania, w dobie samodzielnej nauki staje się absolutnie niezbędnym narzędziem pracy! Jak zrobić taką listę? Nic prostszego. Będziesz potrzebować kartkę papieru, na której zapiszesz wszystkie zadania, które masz wykonać. Możesz dodać do nich termin wykonania, a następnie określić kolejność ich realizacji. Aby określić kolejność realizacji zadań, warto wziąć pod uwagę stopień trudności zadań. Im coś wydaje się bardziej trudne, tym szybciej to zrób. Dzięki temu szybciej będziesz miała/miał wyzwanie za sobą, czyli zadanie „z głowy”. Jeśli zadanie wydaje się bardzo pracochłonne, przyjrzyj się mu dokładnie i określ, czy nie da się go podzielić na mniejsze części. Większość zadań składa się z mniejszych elementów, zatem można je podzielić. Checklisty można robić również elektronicznie. Wielu z Was pewnie dużo chętniej wybierze bardziej nowoczesną formę list kontrolnych.
- Określaj czas wykonania poszczególnych zadań
Warto określić czas, jaki chcesz przeznaczyć na wykonanie określonego zadania (realnie!). To pozwoli Ci bardziej wydajnie pracować i skoncentrować się na zadaniu. Wielu ludzi lepiej pracuje pod delikatną presją czasu. Może Ty również należysz do tej grupy?
- Zasada „15 minut”
Czasami bardzo, bardzo, bardzo nam się nie chce pracować. Wydaje się, że za żadne skarby świata nie usiądziemy do biurka i żadna siła nas nie zmusi do rozpoczęcia pracy. Wtedy zastosuj zasadę „15 minut”. Usiądź do zadania na 15 minut (z zegarkiem w ręku!). Jeśli po 15 minutach nadal nie będziesz mógł się zmusić do nauki, to odłóż to zadanie. Widać nie jest to Twój czas na pracę. Gwarantuję Ci jednak, że w większości przypadków kwadrans wystarczy do wdrożenia się w realizację zadania i zrobisz je w całości.
- Bądź offline
Gdy się uczysz, bądź offline. Wiem, że to trudne, ale telefon włączaj tylko w przerwach między zadaniami, a najlepiej po zakończeniu pracy w danym dniu. Sprawdzanie wiadomości powoduje, że się rozpraszasz, a to obniża efektywność Twojej nauki. Myślę, że większość z Was wie o tym doskonale (choć niechętnie się do tego przyznaje).
- Nagradzaj się za wykonaną pracę
To zdecydowanie najprzyjemniejszy punkt pracy. Mimo to wiele osób zapomina celebrować swoje sukcesy. Pamiętaj, żeby nagradzać się za wykonane każdego, nawet niewielkiego zadania. Nagroda nie musi być duża. Może to być np. obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu, rozmowa z bliską osobą (teraz przez komunikatory!), spacer z psem, smaczna przekąska (najlepiej zdrowa), gra komputerowa. Jestem pewna, że masz wiele pomysłów na drobne i większe przyjemności.
Może masz swoje pomysły na wydajną i skuteczną samodzielną naukę w domu? Podziel się z innymi. Wasze propozycję zbiorę i wstawię na naszą stronę internetową. Zapraszam do kontaktu ze mną przez e-dziennik.
Marta Jurgońska