„ARS – czyli jak dbać o miłość?”
W ramach realizowanego programu edukacyjnego „ARS – czyli jak dbać o miłość?” w dniach 31 maja i 1 czerwca zostały przeprowadzone warsztaty dla klas pierwszych naszej szkoły.
Warsztaty miały na celu wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty zdrowia i życia ich samych oraz przyszłego potomstwa, zwłaszcza spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych jak również alkoholu, narkotyków i paleniem papierosów.
Tytuł programu nawiązuje do słowa łacińskiego ars, czyli sztuka. Słowo to wyróżnione wielkimi literami ma utrwalić się jako krótki i rozpoznawalny symbol programu. Treściowo nawiązuje on do założenia, że budowanie, rozwój i trwanie relacji miłości jest swoistą sztuką, która wymaga działania, umiejętności i dojrzałości. O miłość trzeba dbać, co wymaga wypracowania pewnych umiejętności (sztuki). W tym przede wszystkim dojrzałego i bezpiecznego stylu życia.
Treści programu podzielone zostały na 3 grupy:
I. Ars vivendi – sztuka życia, to rozważania dotyczące wpływu używania substancji psychoaktywnych na zewnętrzny kryzys miłości – skraca życie i zabiera zdrowie.
II. Ars amandi – sztuka kochania, to rozważania na temat sposobu używania substancji psychoaktywnych, które zakłócą rozwój miłości między ludźmi.
III. Ars generandi – sztuka rodzenia, to analiza dotycząca zakłócenia procesu generacji, (jak szkodzi potomstwu),na skutek używania substancji psychoaktywnych.
Grupą docelową programu są młode kobiety, chociaż program ma charakter koedukacyjny. Wiedza, postawy i zachowania mężczyzn mają znaczenie z punktu widzenia zdrowia kobiet, dlatego warsztaty przeprowadzone były z młodymi kobietami i mężczyznami jednocześnie, na rzecz zdrowia kobiet i ich przyszłych dzieci.
Styl życia kobiet wpływa na ich potomstwo. Jeżeli kobiety w wieku prokreacyjnym nadużywają alkoholu, palą tytoń czy używają narkotyków (zwłaszcza marihuany), szanse na to, że one same i ich dzieci będą zdrowe i długowieczne, znacznie maleją.
W całym programie, używany termin „miłość” odnosi się do miłości w pełni osobowej, w której stajemy się darem dla drugiego człowieka, darem mającym dbać o zdrowie i życie we wszystkich jego wymiarach (w tym bez nałogów).
Katarzyna Waszkiewicz