Światowy Dzień Walki z Anoreksją
Międzynarodowy Dzień Walki z Anoreksją to święto, które corocznie obchodzone jest dnia 6. maja.
Chcąc zwrócić uwagę na problem coraz częściej spotykanej wśród młodzieży zaburzonej relacji z jedzeniem, w naszej szkole w dniach 10-12 maja odbył się cykl wykładów poświęcony zależności między psychiką a odżywianiem.
Pierwszy wykład poprowadziła psycholog ZSGH- mgr Joanna Krzyżanowska. Podczas spotkania młodzież poznała różnicę między emocjami a uczuciami. Prelekcja i krótkie ćwiczenia uświadomiły młodzieży, że wszystkie emocje są potrzebne - nie istnieją złe i dobre, ale każde należy przygarnąć i się nimi zaopiekować.
Drugiego dnia, kontynuując temat emocji, zajęcia warsztatowe na temat technik uważności i relaksacji poprowadziła mgr psychologii UKW Klaudia Mamełka: „Uważność polega na życiu świadomym. Techniki uważności obejmują zdolność stanięcia z boku i obserwowania się w sposób neutralny”. Podawane przez prowadzącą przykłady oraz prowadzone ćwiczenia zilustrowały jak wprowadzić teorię w czyn (przestawienie strategii regulacji emocji).
Spotkanie finałowe poprowadziła dr n. hum. w zakresie psychologii Anna Ratajska-kierownik Psychologicznego Centrum Terapeutyczno-Badawczego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Prelegentka przedstawiła młodzieży etiologię zaburzeń odżywiania. Wskazała jak wielka istnieje zależność między emocjami, zwłaszcza tymi nierozpoznanymi, a doprowadzeniem do śmiertelnych chorób jakimi są m.in. anoreksja i bulimia. Omówiła jakie sygnały u bliskich powinny nas niepokoić i podkreśliła jak wielkie znaczenie ma zwrócenie się o pomoc w kłopotach.
Przyczyny, kwalifikacja, konsekwencje, sposoby leczenia - zaopatrzeni w taką wiedzę uczniowie wyszli po spotkaniu z dr Ratajską ze szkolnej auli.
Celem spotkań wykładowo-warsztatowych było zwrócenie uwagi młodzieży na cykl przyczynowo - skutkowy powstawania zaburzeń odżywiania. Zostali wyposażeni w wiedzę jak niedobory pokarmowe, a tym samym zbyt mała ilość składników odżywczych wpływa na stan organizmu. Jaką niemoc ma nasze ciało, kiedy nie jest właściwie odżywione i jakie niesie to za sobą ograniczenia.
Bardzo dziękuję zaproszonym wykładowcom za udział w naszym wydarzeniu. Dzięki Pań obecności i zaangażowaniu młodzież zaopatrzona jest w receptę na życie w dobrostanie. Kiedy, jak nie teraz, najlepiej kształtować w nich dobre nawyki i wskazać jak nieograniczone są możliwości na szczęście.
Zdrowie, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia „ jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko brakiem choroby”. Jeśli zadbamy o siebie na każdej z tych płaszczyzn niechybnie czeka nas życie długie i szczęśliwe czego sobie i Państwu życzę.
Organizator: Anna Borowicz