Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 1-2 grudnia młodzież z klasy 3TH uczestniczyła w wycieczce do Trójmiasta w ramach przedsięwzięcia dofinansowywanego ze środków Ministra Edukacji i Nauki pt. "Poznaj Polskę".
Wycieczka miała na celu uzupełnienie treści programowych z biologii i geografii oraz utrwalenie wiedzy z zakresu podstawowych pojęć w zawodzie technik hotelarstwa.
Pierwszego dnia młodzież odwiedziła Westerplatte, które jest symbolem wybuchu II wojny światowej. W XIX wieku było jeszcze wyspą, obecnie jest półwyspem w Gdańsku przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Uczniowie odwiedzili miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte, które zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii.
Kolejnym punktem wycieczki był Gdańsk - miasto z ponad 1000 letnią tradycją i jednocześnie jeden z największych portów nad Bałtykiem. Głównym celem naszej wycieczki było Stare Miasto rozciągające się wzdłuż brzegu Motławy, gdzie młodzież podziwiała gdańskiego Żurawia - największego średniowiecznego dźwiga portowego w Europie. Następnie przeszła Traktem Królewskim mijając Bramy: Zieloną, Wyżną i Złotą przez Długi Targ. Oglądaliśmy też wieżę Głównego Ratusza nieopodal Fontannę Neptuna, Złotą Kamienicę i Dwór Artusa, a także Konkatedralną Bazylikę Mariacką - największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły.
Gdańsk to również miasto bursztynu, który przyciąga wzrok na licznych straganach z pamiątkami. Uczestnicy wycieczki mieli okazję odwiedzić Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zapoznali się z genezą, historią, pięknem i wartościami naukowymi bursztynu, w którym zwierzęta i rośliny zachowały się często w niezmienionej trójwymiarowej postaci, będąc bezpośrednim dowodem ewolucji.
W drugi dzień udaliśmy się do Gdyni i Sopotu. Przeszliśmy Nabrzeżem Pomorskim, rozpoczynającym Port Gdynia, gdzie cumują: Okręt Muzeum ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec będący żywą historią polskiego szkolnictwa morskiego – „Dar Pomorza”. Następnym punktem była wizyta w Gdyńskim Akwarium – ogrodzie zoologicznym prezentującym faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym i wodnolądowym gatunków słodkowodnych i słonowodnych. Eksponaty pochodzą z ekosystemów lokalnych głównie Zatoki Puckiej jak i z światowych akwenów. Akwarium stanowi schronienie dla zwierząt z list CITES. Gdyńskie Akwarium to również przestrzeń muzealna dedykowana naszemu morzu. Na umieszczonej w centrum sali mapie plastycznej, młodzież zobaczyła całą topografię Bałtyku. Mogła odnaleźć charakterystyczne miejsca takie jak: głębie, wyspy czy miasta portowe.
W Sopocie spacerowaliśmy po Molo im. Jana Pawła II, najdłuższym oraz najatrakcyjniejszym ze względów widokowych oraz zdrowotnych, ponieważ stężenie jodu w miejscach wysuniętych najdalej w morze jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie.
Ostatnim etapem wycieczki był pobyt i zwiedzanie SHERATON SOPOT HOTEL, należącego do Międzynarodowego Systemu Hotelowego oraz markami sieci Mariott. Młodzież zapoznała się z bazą noclegową oraz jej kategoryzacją w obrębie Zatoki Gdańskiej. Utrwaliła wiedzę z zakresu rodzajów jednostek mieszkalnych i ich wyposażenia. Skonfrontowała teorię z praktyką. Ponadto poznała możliwości zatrudnienia na różnych stanowiskach hotelowych.
Młodzież mimo wietrznej i zimowej aury wróciła pełna wrażeń z apetytem na kolejne wojaże pogłębiające wiedzę z różnych dziedzin życia.
Opiekunowie: Iwona Januszewska, Magdalena Łabuś, Katarzyna Waszkiewicz